czwartek, 9 maja 2013

Maj: sezonowe warzywa i owoce



Maj obfituje w szeroką gamę nowych warzyw i owoców, które powinniśmy jeść.  Nuda na pewno nam nie grozi. Wreszcie jest ciepło i mamy większą motywację do życia, jak i również do gotowaniaJ Chcecie wiedzieć, jakie są sezonowe warzywa i owoce w tym miesiącu?
Na pewno już nie mogliście się doczekać kiedy się pojawią. Ja także i dlatego zamierzam pójść na ryneczek i się w nie obkupić.

Co musimy kupić w tym miesiącu?

Zacznijmy od warzyw:

Bób – zbierany jest od maja do lipca. Jest on drogocennym źródłem białka roślinnego, wapnia, żelaza, witamin: A, C i B. Jest on propagowany przede wszystkim przez dietetyków ze względu na zawarty w nim błonnik, węglowodany jak i zdrowe tłuszcze. Warto pamiętać, że bob jest ciężko strawny i bardzo kaloryczny, ale może stać się podstawą w niejednej zdrowej diecie. Bób dobrze komponuje się z boczkiem, w warzywach ragout, jak również w postaci pure z pieczonymi ziemniakami i świeżymi ziołami. Świetnie sprawdza się jako dodatek do zup jarzynowych, grzanek oraz jako ciepły dodatek do dań z ryb. Doskonale smakuje ugotowany i podany z masłem oraz bułką tartą. Pasuje idealnie do sałatek.  

Boćwina zwyczajna – sezon na nią trwa od maja do września. Wykorzystuje się do przygotowywania zup, sałatek, chłodników i napojów warzywnych. Zawiera ona błonnik, białko, węglowodany, a także kwas foliowy, witaminę C i mikro elementy takie jak: mangan, potas, żelazo, fosfor, sód i cynk.

Groch zwyczajny – zawiera dużo białka, tłuszczów, węglowodanów, a także kwasy organiczne, żelazo, mangan, jod, wapń, miedź, fosfor oraz witaminy: A, C i E i witaminy z grupy B. Groszek cukrowy może być w całości zjadany wraz ze strączkami. Nadaje się na surówki, sałatki, ciepłą jarzynkę i zupy. Doskonale komponuje się z innymi warzywami takimi jak: sałata, marchewka i pomidory.

Kalafior – jest jednym z cenniejszych warzyw pod względem skład chemiczny a także walory smakowe i dietetyczne. Zawiera między innymi: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoteny, a także witaminy: K, B1, B2, B6, C oraz kwasy: nikotynowy i pantotenowy. Poza tym posiada olejki eteryczne uwalniające się podczas gotowania. Kalafior jest jednym z najbardziej wszechstronnych warzyw. Można go jeść na surowo, gotować i zapiekać. Pasuje idealnie  do sałatek i zup.

Kalarepa – posiada duże wartości odżywcze, a także smakowe. Młode liście są najbogatsze w witaminy i sole mineralne. Sama bulwa już nie jest tak wartościowa. Zawiera między innymi: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, fosfor, chlor, jod, karoteny, witaminy: B1, B2, B6, C oraz kwasy: nikotynowy, pantotenowy, foliowy, szczawiowy. Można ją jeść na surowo, a także gotować, faszerować, zapiekać i dusić. Doskonale nadaje się do zup, surówek czy zapiekanek.

Ogórek siewny -  zawiera bardzo dużo witaminy K. Również bogaty jest w mikroelementy takie jak: potas, wapń, żelazo, magnez i fosfor. Można je jeść na surowo, jak i przetworzone. Ogórki można kisić i marynować w occie. Z kiszonych ogórków powstaje tradycyjna zupa ogórkowa.

Rabarbar – ma kwaskowy smak. Zawiera między innymi: kwasy organiczne (jabłkowy, szczawiowy, octowy i cytrynowy), witaminę C, witaminy z grupy B, żelazo, magnez, fosfor, wapń. Służy jako dodatek do soków, kompotów, deserów i ciast. Może być również wykorzystywany do produkcji wina owocowego, bądź jedzony na surowo z cukrem.

Szczaw – liście szczawiu mają dużą wartość odżywczą ponieważ są zasobne w beta-karoten, witaminę C, składniki mineralne: żelazo i wapń, a także błonnik pokarmowy i rutynę. Najbardziej popularną potrawą jest zupa szczawiowa z dodatkiem jajek i śmietany niwelujący kwaskowaty smak. Można go używać także do sałatek. Można go mrozić i przetwarzać.

Szpinak -   zawiera bardzo duże ilości żelaza, które łatwo przyswaja nasz organizm. Ma w swoim składzie dużo witamin i soli mineralnych, a zwłaszcza chlorofilu. Zawiera również białka węglowodanów, błonnik, wapń, potas, sód, fosfor, magnez i cynk. Dobrze smakuje zarówno na surowo, jak i duszony, smażony czy zapiekany. Liście szpinaku można również mrozić.

Szparagi białe i zielone – są one bombą witaminową i składników mineralnych. Są bogatym źródłem witaminy K i kwasu foliowego. Zawierają karoten, witaminy: B, B2, B6, witaminę C, a także sole potasowe, wapń, sód, magnez, fosfor, fluor i żelazo. Sprawdzają się jako oryginalna przystawka, zdrowy obiad, czy aromatyczna kolacja. Można je mrozić i marynować. Szparagi podajemy np. z szynką, grzybami, ciastem francuskim, zapiekane pod beszamelem, jako dodatek do sałatek, ryb i mięs lub po prostu gotowane na parze i podawane z masłem i bułką tartą.

Poza tym mamy szeroką gamę warzyw dostępnych przez cały rok. Są to: brukiew, buraki, cebula, rzodkiewka, sałata, czosnek, fasola, kapusta biała i czerwona, marchew, pietruszka, por, seler, ziemniaki, orzechy włoskie i laskowe oraz pieczarki (zapraszam do postów, w których są opisane wymienione powyżej warzywa i owoce).

Majowe owoce to:

Agrest – bogaty jest w witaminy C i E, witaminy z grupy B i prowitaminę A. Zawiera również minerały i pierwiastki śladowe, takie jak: wapń, potas, fosfor, sód, krzem, magnez i żelazo. Owoce agrestu można zjadać na surowo, a także przygotowywać z nich przetwory: konfitury, galaretki, dżemy, nalewki.

Truskawki – bogate są w wapń i fosfor, a w połączeniu z magnezem zawartym w owocach odkwaszają nasz organizm. Zawierają również potas, który pomaga w oczyszczaniu. Truskawki dostarczają takich witamin jak: C, A, B1, B2 i PP. Najlepiej smakują na surowo w sezonie jako desery, dodatek do ciast lub produktów mlecznych. Przygotowuje się z nich kompoty, konfitury, dżemy i powidła. Również można je mrozić.

Pozostałymi owocami dostępnymi przez cały rok są: gruszki i jabłka (zapraszam do postów, w których są opisane wymienione powyżej warzywa i owoce).

1 komentarz: