środa, 10 lipca 2013

Lipiec : sezonowe warzywa i owoce

Dzisiaj przygotowałam dla Was nowości pojawiające się na rynku w miesiącu lipcu. 

Zaczniemy od owoców J :

Borówka amerykańska – są to owoce bardzo smaczne, które posiadają wiele wartości odżywczych. Występują w niej kwasy mineralne, cukry, pektyny i witaminy. Idealne do spożywania na surowo, ale także znakomicie nadają się do przetworów. Ja osobiście uwielbiam dżem borówkowo-malinowy J kiedyś podrzucę Wam przepis! Myślę, że wrzucę sporo przepisów z tym owocem, ponieważ mam cały jagodnik. Słyszałam, że borówka ma właściwości przeciw starzeniu się. Może coś w tym jest J
Brzoskwinia -  zawiera przede wszystkim błonnik, węglowodany, związki magnezu, cynku, fosforu i potasu, prowitaminę A, witaminę C i witaminy z grupy B. Zawartość żelaza chroni nas przed anemią. Zjada się je zazwyczaj surowe, ale doskonale komponują się w ciastach, dżemach, kompotach. Można ją także suszyć. Co ciekawe z pestek brzoskwiń wyrabia się olej, charakteryzujący się delikatnym zapachem migdałów.

Jagody -  jest bogata w minerały i pierwiastki śladowe: wapń, żelazo, potas, fosfor, cynk, chrom, miedź oraz witaminy takie jak: prowitaminę A, witaminy z grupy B, C, PP, a także błonnik i przeciwutleniacze. Rewelacyjnie smakują na surowo. Idealne do ciast i deserów. Najczęściej przygotowuje się z nich jagodzianki i pierogi. Nadają się również na kompoty, dżemy, przetwory, soki. Można je mrozić i suszyć.

Mirabelki -  zawierają witaminę A, C, P, witaminy z grupy B, a także beta karoten i błonnik. W mirabelkach spotka się także składniki mineralne takie jak: potas, żelazo, magnez, wapń i fosfor. Głównie jada się je na surowo, ale często wykorzystywane są do produkcji dżemów, konfitur, kompotów i soków. Idealne do ciast, deserów, nalewek i wódki. Nadają się do suszenia.

Morele – zawierają bardzo dużo składników mineralnych, błonnika, kwasu foliowego, ogromne ilości karotenu, potasu, magnezu, fosforu, wapnia. Również występują witaminy takie jak: C, E i witaminy z grupy B. Doskonale smakują na surowo, jak również jako dodatek do ciast i deserów. Przygotowuje się z nich konfitury, dżemy, wódkę, likiery, brandy. Można z miąższu zrobić ocet owocowy. Co ciekawe, jadalny jest również środek dojrzałej pestki moreli porównywalny do gorzkiego migdała.

Porzeczka biała – zawiera dużo witaminy C, witamin: B1, B2, B6, PP, E, prowitaminy A i błonnik. Występuje także żelazo, jod, fosfor, bor, wapń, magnez, sód i potas. Idealna na surowo, jak i przetworzona w postaci galaretek, dżemów i soków. Można przygotowywać z niej także wino.

Porzeczka czarna jest bombą witaminową. Zawiera bardzo dużo witaminy C (4 razy więcej niż cytryna ;o wiedzieliście?? Ja nie..), a także witaminy: B1, B2, B6, PP, E, prowitaminę A, błonnik, oraz żelazo, jod, fosfor, bor, wapń, magnez, sód i potas. Występują w niej także duże ilości kwasów owocowych, barwniki roślinne, karoten i antocyjany. Można je jeść na surowo, jak i przetworzone w formie przetworów: konfitur, dżemów, soków, galaretek i kompotów. Idealne jako dodatek do deserów i ciast. Nadaje się do likierów i produkcji win. Liście czarnej porzeczki wykorzystywane są do kiszenia ogórków.

Wiśnie – są źródłem witaminy C, witamin z grupy B, karotenu oraz potasu, wapnia i magnezu. Ze względu na ich kwaśny smak rzadko jada się je na surowo. Robi się z nich dżemy, soki, konfitury, syropy i kompoty. Sprawdzają się jako dodatki do ciast i deserów. Wiśnie można mrozić. Idealne do produkcji win, nalewek i wódek wiśniowych.

Inne owoce, które dostępne są w lipcu i zostały opisane w poprzednich postach to: maliny, porzeczka czerwona, poziomki, morwa, jabłka, gruszki, czereśnie, agrest.

Teraz przejdziemy do warzywnych nowości, a są to:

Bakłażan – zawiera dużo potasu, fosforu, żelaza, wapnia oraz witaminę A, C i witaminy z grupy B. Jest bogaty także w błonnik, co ułatwia trawienie tłustych mięs. Raczej nie jada się go na surowo. Nadaje się do smażenia, pieczenia, duszenia czy grillowania. W całości nadają się do faszerowania mięsem, ryżem, rybą oraz grzybami.

Fasola szparagowa – zawiera błonnik, witaminę C, A, witaminy z grupy B, żelazo, potas, magnez oraz spore ilości kwasu foliowego. Najlepiej smakuje gotowana na parze. Nadaje się jako dodatek do mięs, jak i lżejszych zapiekanek i sałatek. Doskonale smakuje jako osobne danie podawane z bułką tartą. Nadaje się do marynowania i mrożenia.

Koper włoski (fenkuł) – jest cennym źródłem witaminy C, B i potasu. Zawiera także sporo ilości kwasu foliowego i błonnika. Można go jeść na surowo, gotować, smażyć, dusić, piec, grillować,  a nawet podawać w formie konfitury.

Kabaczek – Cukinia – zawierają potas, wapń oraz witaminy B1, B2, PP, C i karoten. Nadaje się do surowego spożycia. Świetny dodatek do placku. Można ją marynować, dusić oraz dodawać do sałatek.

Kukurydza – zawiera bardzo dużo skrobi, witaminy B, A, E oraz takie cenne składniki mineralne jak: fosfor, selen, potas i magnez. Najlepiej smakuje grillowana lub gotowana polana masłem. Pasuje do dań mięsnych i zup.

Papryka – posiada wiele wartości odżywczych uzależnionych od koloru tego warzywa. Papryka czerwona bogata jest w beta-karoten i witaminę C. Papryka żółta i pomarańczowa zawiera dużo luteiny. Papryka zielona zawiera spore ilości kwasu foliowego i witaminy E. Niezależnie od koloru papryka zawiera w sobie witaminy z grupy B oraz dużo związków mineralnych takich jak: wapń, potas, żelazo, magnez, miedź. Jest wiele sposobów, aby przygotować paprykę. Świetnie sprawdza się surowa jako dodatek do kanapek lub sałatek. Można ją gotować, piec, faszerować, grillować, marynować.

Patison – posiada wiele cennych składników odżywczych takich jak witamina C, B1, B2, fosfor, wapń, żelazo, magnez i karoten. Idealny jako przekąska na surowo. Można je faszerować, marynować, dusić lub smażyć.

Podgrzybek – świetnie nadają się do suszenia, ale także można go marynować. Surowe podgrzybki dodaje się do zup czy sosów.

Inne warzywa opisane wcześniej, które dostępne są w tym miesiącu to: bób, brokuł, brukiew, burak, botwinka, cebula, cebula dymka, czosnek, fasola, groszek cukrowy, groszek zielony, kalafior, kalarepa, kapusta biała, kapusta czerwona, marchew, ogórek, pietruszka, pomidor, por, rabarbar, rzodkiewka, sałata, seler, szczaw, szpinak, szparagi, ziemniaki, kurki, orzechy włoskie i laskowe, pieczarki.

     Sami widzicie, ile dobroci jest dostępnych na naszym rynkuJ Samo zdrowie!

Życzę Wam miłego popołudniaJ

Buziaki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz