środa, 27 lutego 2013

Pojęcia kulinarne : A


Abertam – rodzaj sera wytwarzanego z mleka owczego w Czechach. Produkuje się go w Karlovych Varach. Jest to ser twardy, o ostrym smaku, wytwarza się na nim naturalna żółta lub pomarańczowa skórka. Zawartość tłuszczu wynosi 45%. Ser ten dojrzewa dwa miesiące.

Agar - inaczej agar-agar, substancja żelująca wytwarzana z krasnorostów. Ma szerokie zastosowanie w kuchni, jako bezpieczny środek żelujący do produkcji słodyczy, przetworów i innych produktów spożywczych. Wegetarianie zastępują nim żelatynę. Dostępny w postaci proszku, płatków lub granulek.

Agnolotti - makaron przypominający swoim kształtem polskie pierogi. Może przybierać także formę pełnych okręgów. Faszerowany różnymi składnikami, najczęściej mięsem.

Aioli (lub ailloli) - to sos z czosnku i oliwy, wywodzący się z południowej Francji i Hiszpanii. Jego pierwotna wersja składała się tylko z tych dwóch głównych składników, współcześnie dodaje się do niego żółtko jajka, przez co aioli bardzo przypomina majonez czosnkowy. Jest jednak ostrzejszy w smaku. Do sosu dodaje się też czasem bułkę tartą lub migdały.

Albedo – biała, wewnętrzna część skórki cytrusów, z której wyrabia się pektynę.

Al dente – jest to sposób przygotowywania makaronu, który powinien być jędrny, lekko twardy. W zależności od grubości czas gotowania wynosi od 5 do 12 minut.

Algi - algi jadalne to rośliny o wysokich walorach odżywczych, rosnące pod wodą. Niezwykle popularne w kuchni azjatyckiej. Pierwszy zapis dotyczący spożywania alg w Chinach datuje się na I w. p.n.e. Jeden z głównych składników sushi. Do nabycia w formie suszonych płatków. Dostępne w specjalistycznych sklepach oraz supermarketach.

Amourette – niezwykle delikatne, wyselekcjonowane kawałki szpiku wołowego, baraniego lub cielęcego, które w kuchni francuskiej służą do przybrania słonych tart, tymbalików, vol-au-vent, jak również są składnikiem sałatek.  
Amuse-gueule – z języka francuskiego, jest to drobna przekąska podawana jako poczęstunek dla rozbudzenia kubków smakowych gości przed posiłkiem właściwym. Wielkość to od jednego do 3 kęsów.

Anchois – esencja - przyrządzona z filetów z sardeli europejskiej, używana w charakterze przyprawy. W przypadku problemów z nabyciem, można ją zastąpić sosem rybnym.

Anchois – filety - Anchois, czyli sardele europejskie - nieduże, tłuste rybki spokrewnione ze śledziem. Powszechnie dostępne już wypatroszone, wyfiletowane i uwędzone, a następnie zapakowane z dodatkiem oliwek lub oleju roślinnego do puszek lub słoików. Po otwarciu należy przechowywać je w lodówce i spożyć w ciągu kilku dni. Używane w małych ilościach - ze względu na intensywny smak, są tradycyjnie dodawane do pizzy i sałatek, np. nicejskiej lub cesar.

Andrut - inaczej wafel, torcik z blatów waflowych, przekładany masą. (Zobacz też Pischinger).

Anthotiro - to gatunek owczego sera wytwarzanego tylko na Krecie. Konsystencją przypomina on fetę, ale jest łagodniejszy w smaku. Często jada się go na śniadanie z miodem i owocami.

Anyż (zwany inaczej anyżkiem) - ma charakterystyczny lukrecjowy zapach, a ostrością przypomina koper. Anyżek wykorzystywany jest w cukiernictwie (na przykład do produkcji słodyczy) i do wyrobu nalewek, w tym znanego greckiego Ouzo.

Anyż gwiaździsty - to dalekowschodnia przyprawa, której nie należy mylić z anyżem (anyżkiem). Wykorzystuje się go chętnie do pieczonego kurczaka, ryb oraz do curry i zup. Aromatyzuje się nim również alkohole i wyroby cukiernicze.

Aperitif – to francuskie pojęcie odnoszące się do napoju alkoholowego wypijanego przed posiłkiem, który ma na celu pobudzić nasz apetyt.

Arak - bezbarwny i niesłodzony napój alkoholowy, spożywany głównie w krajach Bliskiego Wschodu. Otrzymywany w procesie fermentacji zacieru ryżowego, charakteryzuje się anyżowym smakiem.

Arborio – ryż - ryż o dużych, lekko zaokrąglonych ziarnach, polecany do risotto. W przypadku problemów z kupnem, można zastąpić ryżem Carnaroli. (Zobacz też Ryż Risotto, Ryż Carnaroli).

Arcydzięgiel (inaczej dzięgiel) - to roślina, której owoce i korzeń wykorzystuje się niekiedy w kuchni. Arcydzięgiel zawiera olejki eteryczne, dzięki którym aromatyzuje się likiery i wódki. Kandyzowany służy jako dekoracja do tortów i ciast (często określa się kandyzowany dzięgiel mianem andżeliki). Czasami używa się świeżego arcydzięgiela do sałatek albo przetworów.

Arrarutowa mąka - mąka o właściwościach kulinarnych podobnych do mąki kukurydzianej, powszechnie stosowana jako zagęszczacz do sosów. Jej przewaga nad mąką kukurydzianą polega na tym, że jest bardziej neutralna, co czyni ją idealnym wyborem do zagęszczania deserów lub słodkich sosów. W przypadku problemów z zakupem, można zastąpić mąką kukurydzianą. (Zobacz też Mąka Kukurydziana).

Asafetyda -  to niezwykle ostra przyprawa, popularna zwłaszcza w kuchni bliskowschodniej, pasuje dobrze do duszonych warzyw (szczególnie strączkowych), mięs i ryb. W trakcie gotowania jej zapach może być z początku trochę odstręczający, ale później zniknie a smak potrawy będzie wyjątkowy. Asafetydę można kupić w postaci proszku w sklepach z egzotyczną żywnością oraz w sklepach internetowych.

Awokado -  to owoc drzewa rosnącego pierwotnie w tropikalnych rejonach Ameryki. Ma ciemnozieloną skórkę, jasnozielony miąższ i dużą, twardą pestkę. Awokado zawiera dużo białka oraz tłuszczu i temu zawdzięcza swoją aksamitną konsystencję.  Awokado zwykle je się na surowo.  Dzięki swojemu nienarzucającemu się smakowi awokado ma szerokie zastosowanie w kuchni. Jest głównym składnikiem popularnej meksykańskiej potrawy - guacamole . Awokado jest bardzo zdrowe, zawiera kilkanaście minerałów i witamin oraz cenne tłuszcze jednonienasycone. Przy zakupie zwróćcie uwagę na to, aby na skórce nie było plam i śladów poobijania oraz żeby owoc był spoisty, ale niezbyt twardy (jeśli jest zbyt twarde można je owinąć w papier i położyć na jakiś czas w ciepłym, suchym miejscu. Będzie się nadawało do jedzenia, gdy skórka zacznie się lekko uginać pod naciskiem).
Uwaga: przekrojone awokado błyskawicznie ciemnieje w zetknięciu z powietrzem.

Auszpik – jest to określenie mięsa lub ryby w galarecie. W kuchni staropolskiej przyrządzany był z gotowanych pulard, kapłonów, lub ryb, podawany na zimno w przezroczystej galarecie. Ważnym aspektem prezentacji było użycie ozdobnej formy i wykwintne udekorowanie potrawy.  

Źródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz